Warning: Creating default object from empty value in /home/awihbagslo/ftp/serwisy_eko-edukacja/etykiety.eko-edukacja.org.pl/class/class_DBquestion.php on line 304

Warning: Creating default object from empty value in /home/awihbagslo/ftp/serwisy_eko-edukacja/etykiety.eko-edukacja.org.pl/class/class_DBquestion.php on line 287

Warning: Creating default object from empty value in /home/awihbagslo/ftp/serwisy_eko-edukacja/etykiety.eko-edukacja.org.pl/class/class_DBquestion.php on line 287
Konspekt III : Ekoznakowanie towarów (...) -> ekoedukacja

Konspekt III : Ekoznakowanie towarów (...)

min

30 listopada 2011

Ekoznakowanie towarów w Polsce i Unii Europejskiej i inne znaki informacyjne dla konsumenta

Opracowali: dr Mariusz Sołtysik mgr Violetta Sołtysik

Ekoznakowanie towarów w Polsce i Unii Europejskiej i inne znaki informacyjne dla konsumenta

Scenariusz do wykorzystania na lekcjach geografii, biologii, chemii, przyrody, w trakcie realizacji ścieżek między-przedmiotowych, godzinie wychowawczej

Cele:

  • przekazanie informacji na temat eko- znaków i znaków informacyjnych
  • przekazanie informacji na temat zasad świadomego dokonywania wyboru towarów podczas zakupów

Cele kształcenia w kategoriach operacyjnych:

  • Uczeń zapamiętuje:
    • pojęcie produktu ekologicznego
    • informacje na temat eko- znaków i innych znaków informacyjnych
  • Uczeń rozumie:
    • potrzebę dokonywania świadomych wyborów podczas robienia zakupów
    • zasady wyboru produktów ekologicznych i system znakowania ekologicznego
  • Uczeń umie:
    • precyzować sensowne wnioski,
    • współpracować w grupie rówieśniczej, szanuje zdanie innych

Postawy:

Uczeń:

  • doskonali umiejętność pracy w grupie
  • chce chronić środowisko,
  • rozwija umiejętność analizowania i interpretowania faktów,
  • jest wrażliwy na środowisko przyrodnicze

Metody i formy pracy:

pokaz i opis, interpretacja, elementy wykładu

Materiały potrzebne do realizacji lekcji:

różne rodzaje opakowań ze znakami informacyjnymi i eko- znakami

Przebieg zajęć:

  1. Dyskusja z klasą na temat produktów kupowanych przez nich i ich rodziny. Kto dokonuje najczęściej zakupów? Rodzic? Rodzeństwo? Na co zwraca uwagę przy zakupie towaru? Na cenę, jakość, producenta?
  2. Zapoznanie uczniów z pojęciem produktu ekologicznego. Czy mogą podać przykłady towarów, które według nich są bardziej ekologiczne niż inne?
  3. Wprowadzenie przez nauczyciela pojęcia eko-znaku. Pokazanie przykładowych eko- znaków dla Polski, Niemiec, Unii Europejskiej, innych krajów.
  4. Pokaz i opis – pokaz przyniesionych na lekcję przez nauczyciela opakowań towarów zawierających przykłady eko-znaków i innych znaków informacyjnych.
  5. Zadanie domowe: wycieczka się do sklepu samoobsługowego i znalezienie tam przykładów towarów zawierających eko- znaki i znaki informacyjne. Zapisz, jaki to towar, kto jest producentem, rok produkcji, jaki znak zawiera produkt.
e-mail: